Καλές γιορτές!

Και κάπως έτσι…  λέγοντας τραγούδια και κάλαντα  στους φίλους μας του Ειδικού Σχολείου και ανταλλάσσοντας κεράσματα μα και κάνοντας βόλτα στη στολισμένη πόλη μας και στέλνοντας γράμμα στον Αη-Βασίλη, αποχαιρετίσαμε και τη φετινή χρονιά!

Ευχόμαστε η νέα χρονιά να μας βρει όλους γερούς, δυνατούς, κεφάτους και γεμάτους όρεξη για δουλειά!

Frohe Weihnachten! Καλά Χριστούγεννα!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ’ τάξης έφτιαξαν φέτος στο μάθημα των γερμανικών, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους Μουρούτσου Κλημεντίνης, χειροποίητα χριστουγεννιάτικα ημερολόγια (Adventskender)!

Πρόκειται για μια παλιά παράδοση της Γερμανίας, που μετράει πάνω από 100 χρόνια! Αυτά τα ημερολόγια έχουν αριθμημένες πορτούλες ή παραθυράκια ή φακελάκια κλπ., στα οποία όταν τα ανοίγεις εμφανίζονται όμορφες εικόνες ή λιχουδιές!
Frohe Weihnachten! Καλά Χριστούγεννα!

Το Χριστουγεννιάτικο Δάσος

Ξεκινώντας τον 2ο κύκλο Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, η Α΄ τάξη παρουσίασε, εν όψη των Χριστουγέννων, το θεατρικό:

«Χριστουγεννιάτικο Δάσος»

όπου με λόγια και κίνηση παρουσίασαν την ανάγκη προστασίας του δάσους.

Στολισμός του δέντρου μας

Τα παιδιά της Έκτης τάξης ανέλαβαν φέτος να στολίσουν το δέντρο μας στην πόλη. Με αυτή την ευκαιρία έκαναν μια βόλτα  στην πόλη μας,  τραγούδησαν κάλαντα και άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια, έπαιξαν και το διασκέδασαν!

Και του χρόνου!!!! Καλά Χριστούγεννα!!!!

ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ – Ε΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Στο πρόγραμμα με θέμα την ενσυναίσθηση τα παιδιά με βιωματικό τρόπο , με παιχνίδια ρόλων, άλλοτε με τον προφορικό κι άλλοτε με τον γραπτό λόγο, αλλά και με τις καλλιτεχνικές τους πινελιές, μπήκαν στη θέση του άλλου, προβληματίστηκαν, βρήκαν τρόπους να εκφράσουν συναισθήματα, να δουν πίσω από αυτό που φαίνεται, να εμβαθύνουν σε θέματα της καθημερινότητας, να δώσουν λύση σε δύσκολες καταστάσεις.

Εστιάσαμε στην αυτεπίγνωση, την ψυχική ανθεκτικότητα, την προαγωγή της θετικής επικοινωνίας.

Η πρώτη εμπειρία με τα εργαστήρια ήταν εποικοδομητική.

«Το σπίτι των παιδιών»

Στα πλαίσια του μαθήματος «Εργαστήρια δεξιοτήτων» οι μαθητές της Έκτης τάξης ξεκίνησαν ένα ταξίδι αυτογνωσίας μέσα από το οποίο ο καθένας είχε την ευκαιρία να ανακαλύψει και να γνωρίσει τόσο τις θετικές όσο και τις αρνητικές πτυχές του χαρακτήρα του.

Με αφετηρία τους καθημερινούς προβληματισμούς, με πυξίδα τη διάθεση επίλυσης συγκρούσεων και με προορισμό την ανάπτυξη συναισθημάτων ασφάλειας, εμπιστοσύνης και αγάπης, οι μαθητές επιδεικνύουν συνεχείς προσπάθειες αυτοβελτίωσης πλησιάζοντας όλο και περισσότερο το «γνώθι σαυτόν»!

«Κυκλοφοριακή Αγωγή»

Τα παιδιά της Δ΄ τάξης, με τους εκπαιδευτικούς τους, Ρουμελιώτη Παναγιώτη, Γιαννόπουλο Ηλία και Σωτηροπούλου Λία, στα πλαίσια του 1ου Κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων δούλεψαν το Θέμα:

«Κυκλοφοριακή Αγωγή».

Έκαναν κατασκευές, κουβέντιασαν, ζωγράφισαν, έπαιξαν και απάντησαν σε ερωτήσεις, γνωρίζοντας τους κανόνες της καλής κυκλοφοριακής συμπεριφοράς.

Ναι στη φιλία όχι στη βία

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Σχολείου μας στα πλαίσια του 1ου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα τη Σχολική Βία, έφτιαξαν μια αφίσα αλλά και έναν κατάλογο για την αντιμετώπισή της.

Κατασκεύασαν ένα κόμικ και ζωγράφισαν πάνω σε μπαλόνια μηνύματα κατά της βίας.