Εκδήλωση για τα δικαιώματα των παιδιών

Την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου στο Πνευματικό Κέντρο Τρίπολης οι μαθητές του Στ1  παρουσίασαν μία σπουδαία εκδήλωση για τα δικαιώματα των παιδιών με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών για τις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης ενός μεγάλου ποσοστού παιδιών παγκοσμίως.

Τίτλος της:

Σωπαίνουμε, Ψιθυρίζουμε, Μιλάμε, Φωνάζουμε.

Έχουμε τον λόγο μας!

«Ο κόσμος δεν μας προσφέρθηκε απ’ τους γονείς μας, μας τον δάνεισαν τα παιδιά μας» τόνισε η κ. Φωτεινή Βαρτζιώτη, Διευθύντρια του Σχολείου μας,  στην ομιλία της και τα δικά μας παιδιά του Στ1 με τη δασκάλα τους κ. Ελένη Παπαδοπούλου και τη βοήθεια του μουσικού μας κ. Γρηγόρη Παναγόπουλου  και της κ. Ξανθιάννας Πιερρακέα   μέσα από απαγγελίες και τραγούδια,  φώναξαν δυνατά για κάθε παιδί και για τα δικαιώματα που έχει ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος, φύλου, γλώσσας, θρησκείας, πολιτικών ή άλλων πεποιθήσεων του παιδιού ή των γονέων του ή των νομίμων εκπροσώπων του ή της εθνικής, εθνικιστικής ή κοινωνικής καταγωγής τους, της περιουσιακής τους κατάστασης, της ανικανότητάς τους, της γέννησής τους ή οποιασδήποτε άλλης κατάστασης.

Ας προσπαθήσουμε ο καθένας με τον τρόπο του να διαφυλάξει τα δικαιώματα όλων των παιδιών χωρίς διακρίσεις!!!!