Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου

Το σχολείο αποτελεί το «όχημα» των μαθητών στην εκπαίδευση, η οποία είναι αναπόσπαστο συστατικό της μόρφωσης, που στοχεύει στην πρόοδο και η πρόοδος οδηγεί στη μεταμόρφωση του ατόμου σε ολοκληρωμένη προσωπικότητα, σε άνθρωπο ικανό να διαχειριστεί τις προκλήσεις του μέλλοντος.

Το Σχολείο είναι ο χώρος που οι μαθητές ζουν πολλές ώρες, μαθαίνουν, σκέφτονται, δημιουργούν σχέσεις, παίζουν, χαίρονται, αντιμετωπίζουν δυσκολίες, συγκρούονται και καλούνται να επιλύσουν “προβλήματα”, διαμορφώνοντας σταδιακά συμπεριφορές και στάσεις ζωής.

Για να εξασφαλιστεί η δημιουργία αρμονικών σχέσεων μεταξύ των μελών– μαθητών, εκπαιδευτικών, διευθυντή, γονέων – της σχολικής μας κοινότητας, συντάχθηκε ο κανονισμός λειτουργίας του σχολείου, που είναι ένα συμβόλαιο, το οποίο καθορίζει τους κανόνες συμπεριφοράς των μελών του. Στόχος μας είναι να διασφαλιστεί η εκπαιδευτική και παιδαγωγική διαδικασία, ώστε να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του σχολείου.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου μας βασίζεται στην ισχύουσα νομοθεσία, Ν.1566/85 και Π.Δ.79/2017, τις σύγχρονες παιδαγωγικές αντιλήψεις αλλά και την εμπειρία των προηγούμενων χρόνων λειτουργίας του Σχολείου μας.

Continue reading «Κανονισμός Λειτουργίας του Σχολείου»